Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

W Kaliszu, w połowie maja, rok po zakończeniu II wojny światowej, miały miejsce, uroczystości 150-lecia nałożenia koron papieskich na cudowny wizerunek św. Józefa z obrazu św. Rodziny Kaliskiej. Wzięła w nich także udział niewielka grupa księży, byłych więźniów obozu w Dachau. Należeli oni do tych kapłanów, którzy w ostatnich dniach wojny zawierzyli swoje oswobodzenie z niewoli Bogu za wstawiennictwem św. Józefa Kaliskiego i ślubowali, że po szczęśliwym powrocie do kraju odbędą pielgrzymkę dziękczynną do kolegiaty kaliskiej (dziś bazyliki), stworzą Dzieło Miłosierdzia i będą szerzyli kult Patrona Kościoła Powszechnego.

Duża pielgrzymka 500 księży, wypełniających swoje ślubowanie, odbyła się w kwietniu 1948 roku. Od tego czasu księża-więźniowie pielgrzymowali do Kalisza co pięć lat, ale wielu z nich przyjeżdżało do św. Józefa corocznie.

Gdy większość z nich zmarła, bp Ignacy Jeż, wieloletni przewodniczący Komitetu Polskich Księży Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych, wystąpił do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą, aby w miejsce ich pielgrzymek, w kaliskim Sanktuarium św. Józefa odbywały się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Propozycja ta została przyjęta i zgodnie z decyzją KEP z 1 maja 2002 r. do Kalisz przybywają ? w dniu 29 kwietnia ? delegacje z różnych diecezji w Polsce na uroczystości upamiętniające męczeństwo polskich duchownych.

W bieżącym roku obchody te, poprzedzone Nowenną (20-28 kwietnia), rozpocznie konferencja: Spotkania z Bogiem w KL Dachau, a zakończy sesja popularnonaukowa poświęcona martyrologii duchowieństwa. Uroczystej Mszy św., podczas której nastąpi wprowadzenie do bazyliki relikwii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, więźnia Dachau, przewodniczył będzie abp Henryk Muszyński ? Prymas Polski Senior.

Tegorocznym obchodom Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego towarzyszyła będzie wystawa Miejsce dziękczynienia za cud ocalenia.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *